Menu

Informacje Aktualności Galeria Nowości w bibliotece Warto przeczytać - uczniowie polecają Rok szkolny 2015/2016 Rok szkolny 2016/2017 Rok szkolny 2017/2018

Biblioteka

Rok szkolny 2016/2017

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MAŁGORZATĄ ZDZIECHOWSKĄ

                             Wakacje tuż, tuż, a nam udało się jeszcze spotkać w bibliotece z panią Małgorzatą Zdziechowską - pisarką, dziennikarką, podróżniczką, autorką książki "Zwierzaki podróżniczki Gosi". Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali opowieści o niezwykłych podróżach, wolontariacie i dzikich zwierzętach.
   

PIKNIK NAUKOWY

3 czerwca grupa uczniów naszej szkoły wybrała się na Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym. Zdjęcia z wycieczki


REGULAMIN KONKURSU "Z BIEGIEM WISŁY..."

I.  Organizator

Organizatorem konkursu jest biblioteka przy Szkole Podstawowej nr 185 im. UNICEF w Warszawie.

II. Adresat konkursu

Konkurs jest adresowany do wszystkich uczniów szkoły.

Uczniowie z klas I-III zgłaszają prace wspólnie z rodzicami.

III. Cel konkursu

1. Rozwijanie zainteresowań i ciekawości poznawczej.

2. Promowanie twórczego spędzania czasu z rodziną.

3. Kształcenie wrażliwości na piękno krajobrazu.

4.Poznawanie przyrody i historii  ojczystej .

IV. Tematyka konkursu

1. Głównym tematem konkursu jest Wisła.

2. Przedmiotem konkursu jest przedstawienie nadwiślańskich krajobrazów z różnych terenów, przez które przepływa Wisła ( od źródeł do ujścia)

2. Fotografia może uwzględniać takie elementy krajobrazu  jak zwierzęta,  zabytki architektury, mosty, jednostki pływające itp.

V. Warunki uczestnictwa

1. Każdy uczeń może dostarczyć dowolną liczbę zdjęć w formacie 15 x 20 cm

2. Fotografie powinny być opatrzone wizytówką z danymi autora ( imię , nazwisko, klasa) oraz podpisem, jakie miejsce, okolicę lub miejscowość przedstawiają .

3. Ze względów organizacyjnych nie przyjmujemy plików dostarczonych na nośnikach pamięci.

4. Termin składania prac konkursowych upływa w dniu 10.10.2017

5. Zgłoszenie zdjęć na konkurs jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację zdjęcia.

VI. Zasady i kryteria oceny prac

1. Podstawowym kryterium jest zgodność z tematem oraz walory poznawcze i estetyczne fotografii.

2. Fotografie oceniać będzie komisja składająca się z organizatorów oraz przedstawicieli Samorządu Szkolnego.

VII. Dodatkowe informacje

1. Konkurs zostaje zapowiedziany  przed wakacjami, podczas ostatnich zebrań klasowych z rodzicami.

2 Informacje związane z konkursem ( regulamin) zostają zamieszczone na stronie internetowej szkoły, tablicach Samorządu Szkolnego oraz w bibliotece .


SIENKIEWICZ

Z okazji Światowego Dnia Książki  przypadającego 23 kwietnia zapraszamy do biblioteki na wystawę poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi. Zdjęcia z wystawy


WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA

W poniedziałek 20 marca w naszej szkole została zorganizowana aukcja, która zakończyła projekt UNICEF "Wszystkie Kolory Świata". Wszystkim, którzy przygotowali lalki i wzięli udział w aukcji serdecznie dziękujemy. Zdjęcia z aukcji


NIEZWYKŁE OBLICZA KSIĄŻKI

reportaz_z_warsztatow.pdf

Zdjęcia


ZAGADKI NIE TYLKO LITERACKIE - zakończenie pierwszej edycji konkursu

Przed feriami świątecznymi zakończyliśmy pierwszą edycję konkursu „Zagadki nie tylko literackie”. W konkursie wzięło udział 15 uczniów z klas młodszych i starszych. Konkursowe zagadki były zróżnicowane.

 W klasach młodszych najlepszy wynik uzyskali, odgadując prawidłowo wszystkie zagadki:

Zuzia Olszewska kl. IIIe   

Michał Melak kl. IIIb

Alek Sasin kl. IIc

W klasach starszych najlepszy wynik otrzymali:

 Maja Olszewska kl. VIb

 Maja Kisiel kl. IVa odgadując prawidłowo 10 zagadek

 oraz

Stefan Kryczka kl. VId

 Michał Mierzejewski kl. IVb odgadując prawidłowo 7 zagadek

Nasi zwycięzcy otrzymają nagrody, a wszystkich czytelników zachęcamy do udziału w drugiej edycji konkursu po feriach zimowych.


Z KSIĄŻKĄ W KIESZENI

W sobotę 10 grudnia w Bibliotece Publicznej w Aninie odbyło się uroczyste zakończenie konkursu „Z książką w kieszeni”. To trudny konkurs, w którym trzeba było zaprezentować umiejętności literackie, ilustratorskie i wydawnicze jednocześnie. Pierwsze miejsce zajęła uczennica naszej szkoły – Katarzyna Libera z kl. Vc za książkę „Jesienna tajemnica”. Wyróżnienie  otrzymali – Szymon Credo z kl. VIa za pracę „Łowca kart” i Julia Turczyńska z kl. VIb za książkę zatytułowaną „Sabina”.

Podczas uroczystości została zakończona akcja DZIECKO W POTRZEBIE – przedświąteczna zbiórka darów dla dzieci z warszawskiego Domu Dziecka nr 15 im. ks. Baudouina oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 109. Dziękujemy bardzo Pani Małgorzacie Denuszek - wychowawczyni klasy IIIB oraz jej uczniom za zaangażowanie w zbiórkę. Wszystkie dary zostały przekazane przedstawicielom domu dziecka i zespołu szkół specjalnych. Zdjęcia z zakończenia konkursu


ŚWIĄTECZNE KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE

Kolejny listopadowy spacer po Warszawie przybliżył nam zabytki Krakowskiego Przedmieścia. Zdjęcia z wycieczki


LISTOPADOWE ŁAZIENKI

Listopad jest miesiącem, w którym można bezpłatnie zwiedzać warszawskie rezydencje królewskie. Grupa uczennic z klasy V i VI postanowiła to wykorzystać i zwiedzić Łazienki Królewskie – Pałac na Wyspie i Starą Oranżerię. Zdjęcia z wycieczki


ZAGADKI NIE TYLKO LITERACKIE

Dziesiąta zagadka była ostatnią z serii „Zagadek nie tylko literackich”. Do ferii świątecznych spóźnialscy mogą jeszcze przynosić rozwiązania i wziąć udział we wspólnej zabawie. Po feriach podamy, kto okazał się najlepszy w pierwszym etapie konkursu.

Zagadka 10. dla klas młodszych Który literacki miś nosi nazwę nadaną na cześć londyńskiej stacji metra?

Zagadka 10. dla klas starszych Kogo oznaczało określenie "mugole" i w jakim cyklu powieści zostało użyte?

Zagadka 9. dla klas młodszych Który z polskich poetów o swoim ukochanym psie Dżonciu mówił, że jest najmądrzejszym pieskiem w Warszawie?

Zagadka 9. dla klas starszych "ptaszek z czerwonymi piórkami na piersi opuścił się na ziemię i usiadł na grudzie tuż przy nogach ogrodnika.(...) Ptaszek przechylił główkę na bok i patrzył na starego, a oczka świeciły mu się jak duże, czarne perełki". Co to za ptaszek i z jakiej jest powieści?

Zagadka 8. dla klas młodszych ... "pyłek taki wpadł mu w serce, które nagle stało się zimne i twarde, przestało czuć i kochać." Odgadnij tytuł baśni.

Zagadka 8. dla klas starszych "...samochód przypominał obrzydliwą larwę z wybałuszonymi oczami reflektorów, stanowił coś w rodzaju starego czółna na czterech kółkach." Do którego bohatera książek należał ten samochód?

Zagadka 7. dla klas młodszych Dlaczego jedno z opowiadań Małgorzaty Musierowicz nosi tytuł "Hihopter"?

Zagadka 7. dla klas starszych Jak nazywało się w średniowiecznym klasztorze miejsce, w którym mnisi przepisywali księgi?

Zagadka 6. dla klas młodszych Wymień kilku mieszkańców Stumilowego Lasu.

Zagadka 6. dla klas starszych Jak nazywał się detektyw, któremu w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych pomagał dr Watson?

Zagadka 5. dla klas młodszych Jak miał na imię pierwszy pies w Polsce, któremu wybudowano pomnik i kto napisał książkę opisującą jego przygody?

Zagadka 5. dla klas starszych Co oznacza powiedzenie przeczytać "od deski do deski" i jakie jest pochodzenie tego zwrotu?

Zagadka 4. dla klas młodszych Jak nazywa się miejscowość, w której działa Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai?

Zagadka 4. dla klas starszych Jaki tytuł nosi cykl powieści dla młodzieży, których akcja rozgrywa się w Poznaniu, a bohaterami są członkowie rodziny Borejków?

Zagadka 3. dla klas młodszych Który z bohaterów książek dla dzieci "Mieszkał w małym mieście o nazwie Puddleby nad rzeką Marsh"?

Zagadka 3. dla klas starszych Z jakiej książki pochodzi i jaką postać przedstawia poniższy fragment?

„Dziewczynka, około lat jedenastu, ubrana była w bardzo krótką, wąską i brzydką sukienkę z szarożółtej wełny. Na głowie miała wyblakły, brunatny kapelusz marynarski, spod którego opadały na ramiona dwa bardzo grube, czerwone jak ogień warkocze. Miała drobną, bladą, chudą i bardzo piegowatą twarzyczkę, szerokie usta i duże, zmieniające barwę oczy, to zielone, to znowu szare.”

Zagadka 2. dla klas młodszych Z jakiej książki pochodzi i jaką postać przedstawia poniższy fragment?

„ Kiedy się idzie po miód z balonikiem, to trzeba się starać, żeby pszczoły nie wiedziały, po co się idzie. Więc jeśli ma się z sobą zielony balonik, pszczoły mogą pomyśleć, że jest się częścią drzewa, i wcale nie zauważyć tego, kto idzie, a jeżeli ma się niebieski balonik,mogą pomyśleć, że jest się tylko kawałkiem nieba, i też nie spostrzec tego, kto idzie. A teraz chodzi o to, jaki balonik wybrać.”

Zagadka 2. dla klas starszych Z jakiej książki pochodzi i jaką postać przedstawia poniższy fragment?

„ Dziewczynka trochę się przestraszyła, ale jednocześnie była ciekawa i podniecona. Spojrzała przez ramię za siebie. Między czarnymi pniami drzew wciąż widziała otwarte drzwi szafy, a nawet kawałek pustego pokoju. ( Oczywiście zostawiła drzwi otwarte, ponieważ pamiętała, że to bardzo głupio zamknąć się w szafie). Wyglądało na to, że w pokoju nadal jest dzienne światło. Gdyby było coś nie w porządku, zawsze mogę wrócić- uspokoiła się i zaczęła iść przez las, skrzyp- skrzyp po śniegu, ku dziwnemu światłu przed sobą.”

Zagadka 1. dla klas młodszych Z jakiej książki pochodzi i jaką postać przedstawia poniższy fragment?

„Mam śliczne mieszkanie: oddzielny drewniany pokoik. Obok mnie, w drugim pokoju, mieszka tłuściutka biała gumka. Ta gumka nazywa się „myszka”. A zaraz koło gumki mieszkają cztery błyszczące ostre stalówki. A z drugiej strony, w długim korytarzu, mieszka pióro, ołówek i scyzoryk. Z początku nie wiedziałem, jak się nasz dom nazywa. Teraz już wiem: piórnik.”

Zagadka 1. dla klas starszych W jakiej książce pojawiła się grupa dyskusyjna ESD? Rozszyfruj ten skrót.